Program liturgic

8h30 – Utrenia

10h00 – Sfanta Liturghie

Pentru Taina Sfintei Spovedanii contactati pe Pr Gheorghe

 

PROGRAM OCTOMBRIE

ZIUA SĂRBĂTOAREA SLUJBA/ORA  
Duminică, 1

 

Acoperământul Maicii Domnului

Duminica a XXII-a după Rusalii(Predica de pe munte – Iubirea vrăjmașilor

8.30 – Utrenia

10.00 – Sfânta Liturghie

 

 
Sâmbătă, 14 Sfânta Cuvioasă Parascheva de la Iași 18.00-Vecernia

19.00-Taina Spovedaniei

 

 
Duminică, 15 Duminica a XXI-a după Rusalii(a Sfinților Părinți de la Sinodul VII Ecumenic; (Pilda semănătorului) 8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

 
Sâmbătă, 28   18.00-Vecernia

19.00-Taina Spovedaniei

Duminică, 29 Duminica a XIV-a după Rusalii(Învierea ficei lui Iair) 8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

IUNIE

  • 3 mai Sambata – Slujba Vecerniei ora 18.00
  • 4 iunie – Pogorarea Duhului Sfant – Rusaliile
  • 17 iunie Sambata -Slujba Vecerniei ora 18.00
  • 18 iunie – Duminica a 2-a dupa Rusalii (Chemarea primilor Apostoli)

MAI

  • 6 mai Sambata ora 18 SLUJBA VECERNIEI
  • 7 mai Duminica a 7-a dupa Pasti (a Orbului din nastere)
  • 20 mai Sambata ora 18 SLUJBA VECERNIEI
  • 21 mai Duminica a 6-a dupa Pasti (a Slabanogului) – Sfintii Imparati Constantin si Elena

APRILIE

  • 2 aprilie – Duminica a 5-a din Post (a Cuvioasei Maria Egipteanca)
  • 14 aprilie(vineri) – ora 19 – PROHODUL DOMNULUI
  • 15 aprilie (sambata) ora 23.30 INVIEREA DOMNULUI Sfintele Pasti
  • 30 aprilie – Duminica a 3-a dupa Pasti (a Mironositelor)

MARTIE

  • 5 martie – Duminica intai din Post (a Ortodoxiei) este ziua in care praznuim biruinta asupra iconoclasmului, care a tulburat multe secole credinta ortodoxa pana la Sinodul 7 Ecumenic din anul 787, cand s-a restabilit cinstirea icoanelor. În amintirea acelei zile fiecare este invitat să aducă cu el la biserică o icoana.
  • 19 martie – Duminica a 3-a din Post (a Sfintei Cruci)
  • 26 martie – Duminica a 4-a din Post (a Sfantului Ioan Scararul)

       Pentru Sfanta Taina a Spovedanie ne vedem in sambetele care preced Sfanta Liturghie (4 martie, 18 martie, 25 martie) incepand cu orele 17. Pentru a evita pierderea timpului, asteptand unii dupa altii, ar fi de preferat sa va anuntati prezenta printr-un mesaj.

Tel 0032466214265 Pr Gheorghe

Februarie

  • 5 februarie Duminica a 33 a dupa Rusalii (a Vamesului si Fariseului)
  • 19 februarie Duminica Infricosatoarei Judecati (a lasatului sec e carne)

Ianuarie 2017

  • 1 ianuarie – Taierea Imprejur ce dupa Trup a Domnului; Sfantul Vasile cel Mare (Liturghia Sfantului Vasile cel Mare)
    Duminica dinaintea Botezului Domnului
    Anul Nou – Te Deum (slujba de multumire)
  • 7 ianuarie – Sambata dupa Botezul Domnului; Soborul Sfantului Prooroc Ioan Botezatorul si Inaintemergatorul Domnului
    Sfintirea cea Mare a Apei
  • 15 ianuarie – Duminica a 29 – a dupa Rusalii (Vindecarea celor
    zece leprosi)
  • 29 ianuarie – Duminica a 17-a dupa Rusalii (a Cananeencei)

Cei care doresc sa le fie SFINTITE CASELE cu AGHIASMA MARE, va rog sa imi TRIMITETI un SMS la nr. 0032466214265 pana in data de 2 ianuarie, in care sa scrieti FAMILIA, ADRESA, ziua si ora cand va pot gasi acasa.

Decembrie

  • 3 decembrie Sambata Taina Sfantului Maslu ora 19
  • 4 decembrie Duminica a 27 a dupa Rusalii(Tamaduirea femeii garbove)
  • 18  decembrie Duminica dinaintea Nasterii Domnului
  • 25 decembrie Nasterea Domnului (Craciunul)
  • Pe data de 4 Decembrie de la ora 17:00 suntem invitati de Parohia Antwerpen la concertul de colinde.
    Concertul de colinde va fi susținut de Corul SYMBOL, al Patriarhiei Române, sub bagheta părintelui Arhidiac. Jean Lupu și a d-nei Luminița Guțanu-Stoian.Concertul va fi găzduit de biserica romano-catolică Onze Lieve Vrouw van de Rozenkrans (Heistraat 320, 2620 Wilrijk).

Noiembrie

  • 6 noiembrie Duminica a 24 a dupa Rusalii(Invierea ficei lui Iair)
  • 20 noiembrie Duminica a 26 a dupa Rusalii(Pilda bogatului caruia i-a rodit tarina)

Octombrie

  • 2 octombrie Duminica a 19 a dupa Rusalii (iubirea vrasmasilor)
  • 16 octombrie Duminica a 21 a dupa Rusalii (a Sf Parinti de la Sinodul VII Ecumenic)
  • 30 octombrie Duminica a 22 a dupa Rusali (Pilda bogatului nemilostiv)

Septembrie

  • 4 septembrie – Duminica a 11-a dupa Rusalii
  • 1o septembrie(sambata) HRAMUL PAROHIEI

August

  • 7 august – Duminica a 7-a dupa Rusalii
  • 21 august- Duminica a 9-a dupa Rusalii

Iulie

  • 3 iulie – Duminica a 2-a dupa Rusalii (a Sfintilor Romani)
  • 17 iulie – Duminica a 4-a dupa Rusalii (a Sfintilor Parinti de la Sinodul IV Ecumenic)
  • 31 iulie – Duminica a 6-a dupa rusalii(Vindecarea slabanogului din Capernaum)

Iunie

  • 5 iunie – NU ESTE SFANTA LITURGHIE
  • 19 Iunie – Pogorarea Sfantului Duh (Rusaliile)

Mai

  • 1 mai – Invierea Domnului
  • 15 mai – Duminica  a 3-a dupa Pasti (a Mironositelor)
  • 29 mai – Duminica a 5-a dupa Pasti ( a Samarinencii)

Aprilie

  • 3 aprilie NU ESTE Sfanta Liturghie
  • 17 aprilie – Duminica a 5-a din Post(a Cuv.Maria Egipteanca)
  • VINERI 29 aprilie – orele 18 – Sfanta si Marea Vineri – PROHODUL DOMNULUI
  • SAMBATA 30 aprilie – orele 23:30 –  INVIEREA DOMNULUI – SFINTELE PASTI

Martie

  • 6 martie – Duminica Infricosatoarei Judecati
  • 20 martie – Duminica intai din Post (a Ortodoxiei)
  • 27 martie – Duminica a 2-a din Post (a Sfantului Grigorie Palama)

Februarie

  • 7 februarie – Duminica a 17-a dupa Rusalii
  • 21 februarie – Duinica a 33-a dupa Rusalii

Ianuarie

  • 3 ianuarie – Duminica dinaintea Botezului Domnului
  • 17 ianuarie – Duminica a 29  dupa Rusalii
  • 31 ianuarie – Duminica a 32 a dupa Rusalii

Lasă un răspuns