Program liturgic

 

Pentru Taina Sfintei Spovedanii contactati pe Pr Gheorghe

PROGRAM  IULIE

ZIUA SĂRBĂTOAREA SLUJBA/ORA  
Sâmbătă, 02 Sfantul Voievod Ștefan cel Mare 08.30 Utrenia

09.30 Sfanta Liturghie

10.45 Pomenirea celor adormiti

Duminică, 03 Duminica a III-a după Rusalii

(Despre grijile vieții)

08.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 09   17.00 Taina Spovedaniei
Duminică, 10

 

Duminica a IV-a după Rusalii

(Vindecarea slugii sutașului)

08.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 16   17.00 Taina Spovedaniei
Duminică, 17

 

Duminica a V-a după Rusalii (a Sf. Părinţi de la Sinodul al IV-lea Ecumenic; Vindecarea celor doi demonizați din Gadara) 08.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Duminică, 24

 

Duminica a VI-a după Rusalii (Vindecarea slăbănogului din Capernaum) 08.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Duminică, 31 Duminica a VII-a după Rusalii

 (Vindecarea a doi orbi și a unui mut din Capernaum)

08.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

PROGRAM  LUNA IUNIE

ZIUA SĂRBĂTOAREA SLUJBA/ORA
Duminică, 05 Duminica a VII-a după Paști

(a Sf. Părinți de la Sinodul I Ecumenic)

08.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 11 (Pomenirea celor adormiți – Moșii de vară) 08.30 Sfânta Liturghie

10.00 Parastas

17.00 Taina Spovedaniei

Duminică, 12 Pogorârea Sf. Duh (Cincizecimea sau Rusaliile)Duminica a VIII-a după Paști 08.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Luni, 13 Sf. Treime PRIVEGHERE Duminică ora 20.00
Sâmbătă, 18   17.00 Taina Spovedaniei
Duminică, 19

 

Duminica I după Rusalii (a Tuturor Sfinților)

(Lăsatul secului pentru Postul Sf. Ap. Petru și Pavel)

08.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Vineri, 24 Nașterea Sf. Proroc Ioan Botezătorul (Sânzienele);

Aducerea moaștelor Sf. M. Mc. Ioan cel Nou de la Suceava

PRIVEGHERE

Joi ora 20.00

17.00 Taina Sfantului Maslu in Antwerpen

Sâmbătă, 25   17.00 Taina Spovedaniei
Duminică, 26

 

Duminica a II-a după Rusalii (a Sf. Români)

 

08.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

17.00 Taina Sfantului Maslu

Miercuri, 29                         Sf. Ap. Petru și Pavel Hram Parohia Uccle, Brussel
PROGRAM Invierea Domnului
Vineri 22.04.2022
16.30 – 18.00 Vecernia Scoaterii Sfantului Epitaf
18.00 – 21.30 Prohodul Domnului
Sâmbăta 23.04.2022
O8.00 – 10.00 Liturghia Sfantului Vasile și Sfințirea Pâinii (Paști)
23.30 – 00.00 Canonul Sâmbetei Mari
Duminica 24.04.2022
00.00 – 00.30 VENIȚI DE LUATI MUMINA!
00.30 – 01.15 Utrenia Învierii.
01.15 – 03.15 Sfanta Liturghie
03.15 – 03.30 Binecuvantarea coșurilor cu bucate
03.30 – 04.00 mâncăm împreună din bucatele binecuvântate
13.00 – 14.00 Vecernia ,,A doua Inviere” NE ÎMBRĂCĂM PORTUL TRADITIONAL
14.00 – 14. 15 Spectacol folcloric susținut de Andreea Handragel
14.15 – 15.00
FESTIVALUL ,,CIOCNITUL OUĂLOR DE PAȘTI” Ediția I ( toți cei care doresc participă)
Luni 25 aprilie
08.00 Utrenia Învierii .
09.00 Sfanta Liturghie

PROGRAM  APRILIE 2022

ZIUA SĂRBĂTOAREA SLUJBA/ORA
Sâmbătă, 2 Taina Spovedaniei

18.00 Sfantul Maslu in Antwerpen

Duminică, 3

 

Duminica a IV-a din Post (a Sf. Ioan Scărarul; Vindecarea fiului lunatic; Predica de pe munte – Fericirile) 8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Miercuri 6 Denia Canonului Mare al Sf. Andrei Criteanul 18.00
Sâmbătă, 9   Taina Spovedaniei
 

Duminică, 10

 

Duminica a 5-a din Postul Mare

 (a Sf. Cuv. Maria Egipteanca)

8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

17.00 Sfantul Maslu in Turnhout

Miercuri 13 Liturghia Darurilor mai inainte sfintite 18.00 Sfânta Liturghie
 

Duminică, 17

 

Intrarea Domnului în Ierusalim – Floriilor

8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

18.00: Denie

Luni 18 Sfânta și Marea Luni 18.00 Denie
Marti 19 Sfânta și Marea Marți   18.00 Denie
Miercuri 20 Sfânta și Marea Miercuri 18.00 Denie
Joi 21 Sfânta și Marea Joi

Denia celor 12 Sfinte Evanghelii

18.00 Denie
 

 

Vineri 22

 

 

Sfânta și Marea Vineri

      

17.00 Vecernia Mare & scoaterea Sfântului Epitaf

18.00           Denia Prohodului

 
 

 

Sâmbătă, 23

 

Sfânta și Marea Sâmbătă

 

08.00 Liturghia Sf. Vasile cel Mare

23.30 Canonul Sâmbetei Mari

Duminică, 24

 

ÎNVIEREA DOMNULUI 0.00: Veniți de luați lumină! Slujba Învierii (Utrenia)

01.00: Sfânta Liturghie

13.00: „A Doua Învierii” – Vecernia Mare

Luni, 25 A doua zi de Paști. Sf. M. Mc. Gheorghe 8.00 Utrenia

9.00 Sfânta Liturghie

 

 

PROGRAM MARTIE 2022

 

ZIUA SĂRBĂTOAREA SLUJBA/ORA
Sâmbătă, 5 Taina Spovedaniei
Duminică, 6

 

Duminica Izgonirii lui Adam din Rai

 (a lăsatului sec de brânză)

8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Sâmbătă,12   Taina Spovedaniei
Duminică, 13 Duminica I din Post (a Ortodoxiei) 8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Miercuri 16 Liturghia Darurilor mai inainte sfintite 18.00 Sfânta Liturghie
Sâmbătă, 19   Taina Spovedaniei
Duminică, 20 Duminica a II-a din Post (a Sf. Grigorie Palama; Vindecarea slăbănogului din Capernaum) 8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Miercuri 23 Liturghia Darurilor mai inainte sfintite   18.00 Sfânta Liturghie
Vineri 25 Buna Vestire 17.00 Vecernia unita cu Sf Liturghie
Sâmbătă, 26   Taina Spovedaniei
Duminică, 27

 

Duminica a III-a din Post (a Sf. Cruci) 8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Miercuri 30 Liturghia Darurilor mai inainte sfintite 17.00 Sfânta Liturghie

 

PROGRAM  FEBRUARIE 2022

 

ZIUA SĂRBĂTOAREA SLUJBA/ORA
Miercuri, 2 Întâmpinarea Domnului PRIVEGHERE

Marti ora 20.00

Sâmbătă, 5 Taina Spovedaniei
Duminică, 6

 

Duminica a XVII-a după Rusalii

 (a Cananeencii)

8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Joi, 10 Sf. Sfințit Mc. Haralambie; PRIVEGHERE

Miercuri ora 20.00

Sâmbătă,12   Taina Spovedaniei
Duminică, 13 Duminica a XXXIII-a după Rusalii

(a Vameșului și Fariseului)

8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 19   Taina Spovedaniei
Duminică, 20 Duminica a XXXIV-a după Rusalii

(a Întoarcerii Fiului Risipitor)

8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 26   Taina Spovedaniei
Duminică, 27

 

Duminica Înfricoșătoarei Judecăți

(a lăsatului sec de carne)

8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

 

PROGRAM  DECEMBRIE

ZIUA SĂRBĂTOAREA SLUJBA/ORA
Sâmbătă, 4 Taina Spovedaniei
Duminică, 5

 

Duminica a XXVII-a după Rusalii (Tămăduirea femeii gârbove) 8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 11   Taina Spovedaniei
Duminică, 12 Sf. Ier. Spiridon, ep. Trimitundei, făcătorul de minuni

Duminica a XXVIII-a după Rusalii (a Sf. Strămoși; Pilda celor poftiți la cină)

TAINA SFANTULUI MASLU

8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

 

 

17.00 TAINA SFANTULUI MASLU

Sâmbătă, 18   Taina Spovedaniei
Duminică, 19 Duminica dinaintea Nașterii Domnului (a Sf. Părinți după trup ai Domnului; Genealogia Mântuitorului) 8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 25  Nașterea Domnului (Crăciunul) 8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Duminică, 26

 

 

A doua zi de Crăciun

 Soborul Maicii Domnului

8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

 

 

PROGRAM  NOIEMBRIE

 

ZIUA SĂRBĂTOAREA SLUJBA/ORA
Sâmbătă, 6 Taina Spovedaniei
Duminică, 7

 

Duminica a XXIV-a după Rusalii (Învierea fiicei lui Iair) 8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Marti, 8 Sfantul Ierarh Nectarie de Eghina

PRIVEGHERE in BISERICA DIN TURNHOUT

PRIVEGHERE  Luni 8 nov. 20.30
Sâmbătă, 13 Sfantul Ioan Gura de Aur HRAM PAROHIA AMSTERDAM
Duminică, 14 Duminica a XXV-a după Rusalii

(Pilda samarineanului milostiv)

8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 20   Taina Spovedaniei
Duminică, 21 Intrarea în Biserică a Maicii Domnului Duminica a XXVI-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina) 8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 23   Taina Spovedaniei
Duminică, 24

 

 

Duminica a XXIII-a după Rusalii (Vindecarea demonizatului din ținutul Gherghesenilor) 8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

 

Sâmbătă, 27   Taina Spovedaniei
Duminică, 28

 

 

Duminica a XXX-a după Rusalii (Dregătorul bogat – păzirea poruncilor) 8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Marti, 30 Sf. Ap. Andrei, cel Întâi Chemat, Ocrotitorul României PRIVEGHERE Luni 29 nov. 19.30

PROGRAM OCTOMBRIE 2021

 

ZIUA SĂRBĂTOAREA SLUJBA/ORA
Vineri, 1           Acoperământul Maicii Domnului PRIVEGHERE JOI 30 SEPT. ORA 20.00
Sâmbătă, 2 Taina Spovedaniei
Duminică, 3

 

Duminica a XIX-a după Rusalii (Predica de pe munte – iubirea vrăjmașilor) 8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 9   Taina Spovedaniei
Duminică, 10 Duminica a XX-a după Rusalii (Învierea fiului văduvei din Nain) 8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Joi, 14 Sf. Cuv. Parascheva de la Iași PRIVEGHERE MIERCURI 13 OCT. ORA 20.00
Sâmbătă,16   Taina Spovedaniei
Duminică, 17 Duminica a XXI-a după Rusalii (a Sf. Părinţi de la Sinodul al VII-lea Ecumenic; Pilda semănătorului; Rugăciunea lui Iisus) 8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 23   Taina Spovedaniei
Duminică, 24

 

 

Duminica a XXIII-a după Rusalii (Vindecarea demonizatului din ținutul Gherghesenilor) 8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

 

Marti,26 Sf. M. Mc. Dimitrie, Izvorâtorul de mir PRIVEGHERE LUNI 25 OCT ORA 20.00
Sâmbătă, 30   Taina Spovedaniei
Duminică, 31

 

 

Duminica a XXII-a după Rusalii (Bogatul nemilostiv și săracul Lazăr) 8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

PROGRAM SEPTEMBRIE

 

ZIUA SĂRBĂTOAREA SLUJBA/ORA
   
Miercuri, 8 PRIVEGHERE MARTI ORA 19.00
JOI, 9     Sfintii și Drepții dumnezeiești Părinți Ioachim și Ana

HRAM PAROHIA NOASTRA

PRIVEGHERE MIERCURI

 ORA 19.30

 

Sâmbătă, 11 Taina Spovedaniei
Duminică, 12

 

 

Duminica dinaintea Înălțării Sf. Cruci (Convorbirea lui Iisus cu Nicodim)

 

TAINA SFANTULUI MASLU

ora 17.00

8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

17.00 TAINA SFANTULUI MASLU

Sâmbătă, 18   Taina Spovedaniei
Duminică, 19 Duminica după Înălțarea Sf. Cruci

(Luarea Crucii și urmarea lui Hristos)

8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 25   Taina Spovedaniei
Duminică, 26 Duminica a XVIII-a după Rusalii (Pescuirea minunată) 8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

PROGRAM AUGUST

 

ZIUA SĂRBĂTOAREA SLUJBA/ORA
Duminică, 1 Duminica a VI-a după Rusalii (Vindecarea slăbănogului din Capernaum) 8.00 Utrenia

9.45 Sfanta Liturghie

Sâmbătă, 7 Taina Spovedaniei
Duminică, 8 Duminica a VII-a după Rusalii (Vindecarea a doi orbi și a unui mut din Capernaum) 8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 14 PROHODUL  MAICII  DOMNULUI 19.30 Prohodul
Duminică, 15 Adormirea Maicii Domnului 8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 21   Taina Spovedaniei
Duminică, 22 Duminica a IX-a după Rusalii

(Umblarea pe mare – potolirea furtunii)

8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 28   Taina Spovedaniei
Duminică, 29 Tăierea Capului Sf. Prooroc Ioan Botezătorul

Duminica a X-a după Rusalii

(Vindecarea lunaticului)

8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

 

 Program Iunie

ZIUA SĂRBĂTOAREA SLUJBA/ORA
Marti, 2 Sf. M. Mc. Ioan cel Nou de la Suceava PRIVEGHERE

 luni seara 19.30

Duminică, 6 Duminica a VI-a după Paști (a orbului din naștere) 8.00 Utrenia

9.45 Sfanta Liturghie

Joi, 10 Înălțarea Domnului (Ispasul); Ziua Eroilor PRIVEGHERE

Miercuri seara 19.30

Sâmbătă, 12 Taina Spovedaniei
Duminică, 13 Duminica a VII-a după Paști (a Sf. Părinți de la Sinodul I Ecumenic) 8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 19 Taina Spovedaniei
Duminică, 20 Pogorârea Sf. Duh (Cincizecimea sau Rusaliile) 8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Luni, 21 Sf. Treime PRIVEGHERE

Duminica seara 19.30

Joi,  24 Nașterea Sf. Proroc Ioan Botezătorul (Sânzienele); † Aducerea moaștelor Sf. M. Mc. Ioan cel Nou de la Suceava; PRIVEGHERE

Miercuri seara 19.30

Vineri, 25 TAINA SFANTULUI MASLU Taina Sfantului Maslu 19.00
Duminică, 27 Duminica I după Rusalii (a Tuturor Sfinților) 8.00 Utrenia

9.45 Sfânta Liturghie

Marti, 29 Sf. Ap. Petru și Pavel PRIVEGHERE

Luni seara 19.30

 

 


PROGRAM SEPTEMBRIE

ZIUA SĂRBĂTOAREA ORA/SLUJBA
Sâmbătă 5 Spovedanie

19.30 Vevernie

Duminică 6          Duminica a XIII-a după Rusalii (Pilda lucrătorilor răi) 08.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Miercuri 9 Sfintii şi Drepţii părinţi Ioachim şi Ana

Hramul parohiei

PRIVEGHERE

Marti 6 septembrie

20.00 – 00.15

Sâmbătă 12 Spovedanie

19.30 Vecernie

Duminică 13 Duminica dinaintea Înălțării Sf. Cruci (Convorbirea lui Iisus cu Nicodim) 08.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Luni 14 Înălţarea Sf. Cruci (Post) PRIVEGHERE

Duminica 12 septembrie

20.00 – 00.15

Sâmbătă 19 Spovedanie

19.30 Vecernie

Duminică 20 Duminica după Înălțarea Sf. Cruci (Luarea Crucii și urmarea lui Hristos) 08.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Sâmbătă 26 Spovedanie

19.30 Vecernie

Duminică 27 Duminica a XVIII-a după Rusalii (Pescuirea minunată) 08.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

 

PROGRAM AUGUST

ZIUA SĂRBĂTOAREA ORA/SLUJBA
Duminică 2          Duminica a VIII-a după Rusalii (Înmulțirea pâinilor) 08.00 Utrenia

09.30 Sfânta Liturghie

Sâmbătă 8 Spovedanie
Duminică 9 Duminica a IX-a după Rusalii (Umblarea pe mare – potolirea furtunii) 08.00 Utrenia

09.30 Sfânta Liturghie

Vineri 14 Prohodul Adormirii Maicii Domnului 20.00
Sâmbătă 15 Adormirea Maicii Domnului 09.00 Sfânta Liturghie
Duminică 16 Duminica a X-a după Rusalii (Vindecarea lunaticului) 08.00 Utrenia

09.30 Sfânta Liturghie

Sâmbătă 22 Spovedanie
Duminică 23 Duminica a XI-a după Rusalii (Pilda datornicului nemilostiv) 08.00 Utrenia

09.30 Sfânta Liturghie

Vineri 28 Spovedanie
Sambata 29 Tăierea Capului Sf. Prooroc Ioan Botezătorul 08.00 Utrenia

09.30 Sfânta Liturghie

Sâmbătă 21 Spovedanie
Duminică 30 Duminica a XII-a după Rusalii (Tânărul bogat)) 08.00 Utrenia

09.30 Sfânta Liturghie

 

 

PROGRAM

SĂPTĂMÂNA MARE

ZIUA SĂRBĂTOAREA SLUJBA/ORA
Joi

25     

Sf. și Marea Joi;

Denia celor 12 Evanghelii, a Sf. și Marii Vineri

 

18.30-21.00

Vineri

26

Sf. și Marea Vineri

 Scoaterea Sf. Aer;

Denia Prohodului Domnului, a Sf. și Marii Sâmbete (Zi aliturgică) (Post negru)

 

17.00-18.00

18.00-21.00

Sâmbătă

27

Sf. și Marea Sâmbătă(Post negru)

Canonul Sâmbetei celei Mari

 

23.30-00.00

Duminică

28

Învierea Domnului (Sf. Paști)

Slujba Invierii

Canonul Invierii

Sfânta Liturghie

Vecernia Învierii

 

 

00.00-00.15

00.15-01.00

01.00-03.00

10.00-11.00

PROGRAM MARTIE

ZIUA SĂRBĂTOAREA SLUJBA/ORA
Sâmbătă, 2 Întâmpinarea Domnului 18.00 Taina Spovedaniei
Duminică, 3 Duminica Înfricoșătoarei Judecăți

(Lăsatului sec de carne)

08.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 9 18.00 Taina Spovedaniei
Duminică, 10 Duminica Izgonirii lui Adam din Rai

(Lăsatului sec de brânză)

8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 16 18.00 Taina Spovedaniei
 

Duminică, 17

 

Duminica I din Post (a Ortodoxiei)

8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Vineri, 22 Taina Sfantului Maslu 19.00 Taina Sfintului Maslu
Sâmbătă, 23 18.00 Taina Spovedaniei
Duminică, 24 Duminica a II-a din Post

(a Sf. Grigorie Palama; Vindecarea slăbănogului din Capernaum)

8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 23 18.00 Taina Spovedaniei
 

Duminică, 31

 

Duminica a III-a din Post (a Sf. Cruci)

8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

PROGRAM IANUARIE

2019

ZIUA SĂRBĂTOAREA SLUJBA/ORA
Marti, 1 Tăierea împrejur cea după trup a Domnului; Sf. Ier. Vasile cel Mare, arhiepiscopul Cezareei Capadociei 09.30 Acatist

10.00 Sfânta Liturghie

12.00 Te Deum

 

Duminică, 6

 

Botezul Domnului (Boboteaza)

 

08.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

12.00 Sfintirea cea Mare a Apei

Sâmbătă, 12 18.00 Taina Spovedaniei
Duminică, 13 Duminica după Botezul Domnului

(Începutul propovăduirii Domnului)

8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Sâmbătă,19 18.00 Taina Spovedaniei
 

Duminică, 20

 

Duminica a XXIX-a după Rusalii

(a celor 10 leproși)

8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 26 18.00 Taina Spovedaniei
Duminică, 27 Duminica a XXXI-a după Rusalii

(Vindecarea orbului din Ierihon)

8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

            PROGRAM SEPTEMBRIE

ZIUA SĂRBĂTOAREA SLUJBA/ORA
Sâmbătă, 1 18.00 Taina Spovedaniei
Duminică, 2 Duminica a XIV-a după Rusalii

(Pilda nunții fiului de împărat)

08.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

 

Sâmbătă, 8

 

HRAMUL PAROHIEI

18.00 Vecernie cu Litie

19.30 Taina Sfantului Maslu

Duminică, 9 HRAMUL PAROHIEI

Sfintii şi Drepţii părinţi Ioachim şi Ana

 

08.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 15 18.00 Taina Spovedaniei
Duminică, 16  

Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci

8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 22 18.00 Taina Spovedaniei
Duminică, 23 Duminica a XVIII-a după Rusalii 8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Duminică, 30  

Duminica a XVIII-a după Rusalii

8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

 

PROGRAM AUGUST

ZIUA SĂRBĂTOAREA SLUJBA/ORA
Sâmbătă, 4 18.00 Taina Spovedaniei
Duminică, 5 Înainteprăznuirea Schimbării la Faţă a Domnului 08.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 11 18.00 Taina Spovedaniei
Duminică, 12 Duminica a XI-a după Rusalii                        (Pilda datornicului nemilostiv) 08.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Miercuri, 15     (†) Adormirea Maicii Domnului    (Dezlegare la peşte) 8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Duminică, 19 Duminica a XII-a după Rusalii

(Tânărul bogat)

8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 25 18.00 Taina Spovedaniei
Duminică, 26 Duminica a XIII-a după Rusalii

(Pilda lucrătorilor răi)

8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

PROGRAM IUNIE

ZIUA SĂRBĂTOAREA SLUJBA/ORA
Sâmbătă, 2 18.00 Taina Spovedaniei
Duminică, 3 Duminica I după Rusalii (a Tuturor Sfinților) 08.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 9 18.00 Taina Spovedaniei
Duminică, 10 Duminica a II-a după Rusalii (a Sf. Români; Chemarea primilor Apostoli) 8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Duminică, 17 Slujba v-a fi savarsita la biserica catolica din Wortel intrucat cea din Hoogstraten este ocupata .

adresa: Poeleinde 1, 2323 Wortel

8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 23 18.00 Taina Spovedaniei
Duminică,24 Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul (Sanzienele – Dragaica)Duminica a IV-a după Rusalii (Vindecarea slugii sutașului) 8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

 

PROGRAM MAI

ZIUA SĂRBĂTOAREA SLUJBA/ORA
Sâmbătă, 5 Taina Spovedaniei
Duminică, 6 Duminica a V-a după Paști

(a Samarinencii)

08.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Duminică, 13 Duminica a VI-a după Paști (a orbului din naștere) 8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Duminică, 20 Duminica a VII-a după Paști (a Sf. Părinți de la Sinodul I Ecumenic) 8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 26 Taina Spovedaniei
Duminică,27  Pogorârea Sf. Duh (Cincizecimea sau Rusaliile) 8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

PROGRAM APRILIE

ZIUA SĂRBĂTOAREA SLUJBA/ORA
Duminică, 1 Intrarea Domnului in Ierusalim- Floriile

Duminica a VI-a din Post

08.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

 

Joi , 5 Sfanta si Marea Joi 19.00 Denia celor 12 Evanghelii
Vineri, 6 Sfanta si Marea Vineri 18.00 Scoaterea Sfantului Epitaf

Prohodul Domnului

Sâmbătă, 7 Taina Spovedaniei

23.30 Canonul Sambetei celei Mari

Duminică, 8 Invierea Domnului

Sfintele Pasti

00.00 Canonul Invierii

01.00 Sfânta Liturghie

Luni, 9 Sfintele Pasti 9.00 Canonul Invierii

10.00 Sfânta Liturghie

Duminică, 15 Duminica a 2-a dupa Pasti (a Sf Ap Toma) 8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

 

Sâmbătă, 21

 

Taina Spovedaniei

Duminică, 22 Duminica a 3-a dupa Pasti (a Mironositelor) 8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Duminică,29 Duminica a 4-a dupa Pasti (a Slabanogului) 8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

 

PROGRAM MARTIE

ZIUA SĂRBĂTOAREA SLUJBA/ORA
 

Duminică, 4

Duminica a II-a din Post (a Sf. Grigorie Palama; Vindecarea slăbănogului din Capernaum) 08.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

 

Sâmbătă , 10 18.00 – Taina Spovedaniei
 

Duminică, 11

Duminica a III-a din Post (a Sf. Cruci)  

8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 17 9.00-15.30 Taina Spovedaniei

18.00 – Taina Sfantului Maslu

Duminică, 18 Duminica a IV-a din Post (a Sf. Ioan Scărarul; Vindecarea fiului lunatic) 8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 24 18.00 – Taina Spovedaniei
Duminică, 25 Buna Vestire  -Duminica a V-a din Post (a Cuv. Maria Egipteanca) 8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 31 Taina Spovedaniei

 

PROGRAM FEBRUARIE

ZIUA SĂRBĂTOAREA SLUJBA/ORA
 

Duminică, 4

Duminica a 34-a după Rusalii (a Fiului Risipitor) 08.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

 

Sâmbătă , 10 18.00 – Taina Spovedaniei
 

Duminică, 11

Duminica Înfricoşătoarei Judecăţi (Lăsatului sec de carne)  

8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Duminică, 18 Duminica Izgonirii lui Adam din Rai (Lăsatului sec de brânză)

Lăsatul secului pentru Postul Mare

8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 24 18.00 – Taina Spovedaniei
Duminică, 25 Duminica I din Post (a Ortodoxiei) 8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

PROGRAM IANUARIE

2018

ZIUA SĂRBĂTOAREA SLUJBA/ORA
 

Luni, 1

Tăierea împrejur cea după trup a Domnului;

Sf. Ier. Vasile cel Mare(Anul Nou); Sf Emilia mama sa(Anul Nou. Tedeum)

10.00 Sfânta Liturghie

Slujba de TE DEUM la Anul Nou

 

Sâmbătă , 6

 

 

Botezul Domnului-Epifania

 

8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

 

Duminică, 7

Soborul Sf. Prooroc Ioan Botezătorul şi Înaintemergătorul Domnului

Duminica după Botezul Domnului (Începutul propovăduirii Domnului)

 

8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

 

Duminică, 14

Duminica a 29-a după Rusalii (Vindecarea celor zece leproși)  

8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Duminică, 21 Duminica a 32-a după Rusalii(a lui Zaheu)   8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 27 18.00 – Taina Spovedaniei
Duminică, 28 Duminica a 33-a după Rusalii(a Vameșului și Fariseului 8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

 

PROGRAM OCTOMBRIE

ZIUA SĂRBĂTOAREA SLUJBA/ORA
Duminică, 1

 

Acoperământul Maicii Domnului

Duminica a XXII-a după Rusalii(Predica de pe munte – Iubirea vrăjmașilor

8.30 – Utrenia

10.00 – Sfânta Liturghie

 

Sâmbătă, 14 Sfânta Cuvioasă Parascheva de la Iași 18.00-Vecernia

19.00-Taina Spovedaniei

 

Duminică, 15 Duminica a XXI-a după Rusalii(a Sfinților Părinți de la Sinodul VII Ecumenic; (Pilda semănătorului) 8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

Sâmbătă, 28 18.00-Vecernia

19.00-Taina Spovedaniei

Duminică, 29 Duminica a XIV-a după Rusalii(Învierea ficei lui Iair) 8.30 Utrenia

10.00 Sfânta Liturghie

IUNIE

  • 3 mai Sambata – Slujba Vecerniei ora 18.00
  • 4 iunie – Pogorarea Duhului Sfant – Rusaliile
  • 17 iunie Sambata -Slujba Vecerniei ora 18.00
  • 18 iunie – Duminica a 2-a dupa Rusalii (Chemarea primilor Apostoli)

MAI

  • 6 mai Sambata ora 18 SLUJBA VECERNIEI
  • 7 mai Duminica a 7-a dupa Pasti (a Orbului din nastere)
  • 20 mai Sambata ora 18 SLUJBA VECERNIEI
  • 21 mai Duminica a 6-a dupa Pasti (a Slabanogului) – Sfintii Imparati Constantin si Elena

APRILIE

  • 2 aprilie – Duminica a 5-a din Post (a Cuvioasei Maria Egipteanca)
  • 14 aprilie(vineri) – ora 19 – PROHODUL DOMNULUI
  • 15 aprilie (sambata) ora 23.30 INVIEREA DOMNULUI Sfintele Pasti
  • 30 aprilie – Duminica a 3-a dupa Pasti (a Mironositelor)

MARTIE

  • 5 martie – Duminica intai din Post (a Ortodoxiei) este ziua in care praznuim biruinta asupra iconoclasmului, care a tulburat multe secole credinta ortodoxa pana la Sinodul 7 Ecumenic din anul 787, cand s-a restabilit cinstirea icoanelor. În amintirea acelei zile fiecare este invitat să aducă cu el la biserică o icoana.
  • 19 martie – Duminica a 3-a din Post (a Sfintei Cruci)
  • 26 martie – Duminica a 4-a din Post (a Sfantului Ioan Scararul)

       Pentru Sfanta Taina a Spovedanie ne vedem in sambetele care preced Sfanta Liturghie (4 martie, 18 martie, 25 martie) incepand cu orele 17. Pentru a evita pierderea timpului, asteptand unii dupa altii, ar fi de preferat sa va anuntati prezenta printr-un mesaj.

Tel 0032466214265 Pr Gheorghe

Februarie

  • 5 februarie Duminica a 33 a dupa Rusalii (a Vamesului si Fariseului)
  • 19 februarie Duminica Infricosatoarei Judecati (a lasatului sec e carne)

Ianuarie 2017

  • 1 ianuarie – Taierea Imprejur ce dupa Trup a Domnului; Sfantul Vasile cel Mare (Liturghia Sfantului Vasile cel Mare)
    Duminica dinaintea Botezului Domnului
    Anul Nou – Te Deum (slujba de multumire)
  • 7 ianuarie – Sambata dupa Botezul Domnului; Soborul Sfantului Prooroc Ioan Botezatorul si Inaintemergatorul Domnului
    Sfintirea cea Mare a Apei
  • 15 ianuarie – Duminica a 29 – a dupa Rusalii (Vindecarea celor
    zece leprosi)
  • 29 ianuarie – Duminica a 17-a dupa Rusalii (a Cananeencei)

Cei care doresc sa le fie SFINTITE CASELE cu AGHIASMA MARE, va rog sa imi TRIMITETI un SMS la nr. 0032466214265 pana in data de 2 ianuarie, in care sa scrieti FAMILIA, ADRESA, ziua si ora cand va pot gasi acasa.

Decembrie

  • 3 decembrie Sambata Taina Sfantului Maslu ora 19
  • 4 decembrie Duminica a 27 a dupa Rusalii(Tamaduirea femeii garbove)
  • 18  decembrie Duminica dinaintea Nasterii Domnului
  • 25 decembrie Nasterea Domnului (Craciunul)
  • Pe data de 4 Decembrie de la ora 17:00 suntem invitati de Parohia Antwerpen la concertul de colinde.
    Concertul de colinde va fi susținut de Corul SYMBOL, al Patriarhiei Române, sub bagheta părintelui Arhidiac. Jean Lupu și a d-nei Luminița Guțanu-Stoian.Concertul va fi găzduit de biserica romano-catolică Onze Lieve Vrouw van de Rozenkrans (Heistraat 320, 2620 Wilrijk).

Noiembrie

  • 6 noiembrie Duminica a 24 a dupa Rusalii(Invierea ficei lui Iair)
  • 20 noiembrie Duminica a 26 a dupa Rusalii(Pilda bogatului caruia i-a rodit tarina)

Octombrie

  • 2 octombrie Duminica a 19 a dupa Rusalii (iubirea vrasmasilor)
  • 16 octombrie Duminica a 21 a dupa Rusalii (a Sf Parinti de la Sinodul VII Ecumenic)
  • 30 octombrie Duminica a 22 a dupa Rusali (Pilda bogatului nemilostiv)

Septembrie

  • 4 septembrie – Duminica a 11-a dupa Rusalii
  • 1o septembrie(sambata) HRAMUL PAROHIEI

August

  • 7 august – Duminica a 7-a dupa Rusalii
  • 21 august- Duminica a 9-a dupa Rusalii

Iulie

  • 3 iulie – Duminica a 2-a dupa Rusalii (a Sfintilor Romani)
  • 17 iulie – Duminica a 4-a dupa Rusalii (a Sfintilor Parinti de la Sinodul IV Ecumenic)
  • 31 iulie – Duminica a 6-a dupa rusalii(Vindecarea slabanogului din Capernaum)

Iunie

  • 5 iunie – NU ESTE SFANTA LITURGHIE
  • 19 Iunie – Pogorarea Sfantului Duh (Rusaliile)

Mai

  • 1 mai – Invierea Domnului
  • 15 mai – Duminica  a 3-a dupa Pasti (a Mironositelor)
  • 29 mai – Duminica a 5-a dupa Pasti ( a Samarinencii)

Aprilie

  • 3 aprilie NU ESTE Sfanta Liturghie
  • 17 aprilie – Duminica a 5-a din Post(a Cuv.Maria Egipteanca)
  • VINERI 29 aprilie – orele 18 – Sfanta si Marea Vineri – PROHODUL DOMNULUI
  • SAMBATA 30 aprilie – orele 23:30 –  INVIEREA DOMNULUI – SFINTELE PASTI

Martie

  • 6 martie – Duminica Infricosatoarei Judecati
  • 20 martie – Duminica intai din Post (a Ortodoxiei)
  • 27 martie – Duminica a 2-a din Post (a Sfantului Grigorie Palama)

Februarie

  • 7 februarie – Duminica a 17-a dupa Rusalii
  • 21 februarie – Duinica a 33-a dupa Rusalii

Ianuarie

  • 3 ianuarie – Duminica dinaintea Botezului Domnului
  • 17 ianuarie – Duminica a 29  dupa Rusalii
  • 31 ianuarie – Duminica a 32 a dupa Rusalii

Lasă un răspuns